Pomoc pri výbere gitary
Pokiaľ sa chystáte vstúpiť do sveta hudobníkov a najviac Vás láka práve tento brnkací strunový nástroj, prvým krokom je výber toho najsprávnejšieho kusu. Preto je veľmi užitočné si najprv niečo o nich zistiť.
Klasická gitara
Býva často označovaná ako španielka. Vďaka mäkkým nylonovým strunám je vhodná pre začiatočníkov a deti. Hrajú sa na ňu prevažne klasické skladby a flamenco.
Delíme ich podľa typu korpusu, čiže tela dotyčného nástroja, pretože spôsob jeho spracovania určuje výsledné vlastnosti. Platí, že kvalitnejší materiál je citlivejší na podmienky a náročnejší na údržbu. Hovoríme o korpusoch vrstvených, polomasívnych a celomasívnych. Tiež ich môžeme klasifikovať podľa veľkosti.
Akustická gitara
Je využívaná v širokom spektre moderných žánrov. Má kovové struny a trochu dlhší hmatník. Pokiaľ s ňou chcete hrať na koncertoch, stačí nechať nainštalovať snímače a zapojiť do gitarového komba.
Základnými typmi sú Dreadnought, Jumbo a Parlor, zaujímavé sú aj dvanásťstrunové verzie. Vlastnosti ovplyvňuje okrem korpusu aj drevo použité pri výrobe prednej dosky, prípadne výrez, pokiaľ sa tam teda vôbec nachádza.
Elektrická gitara
Považuje sa za vhodnú do mnohých, hlavne tvrdších moderných žánrov. Obľubu si získala v 50. rokoch. Kultovými modelmi sú Stratocaster a Telecaster od firmy Fender, slávny je aj Les Paul od výrobcu Gibson.
Sama však nie je plnohodnotná, k plnosti zvuku je potrebné buď kombo alebo zosilňovač s reproboxom. Medzi samotný nástroj a aparatúru možno vložiť takzvaný efekt. Môže sa jednať o pedál, ktorý zvuk skresľuje a upravuje. Najznámejšie sú Overdrive, Distortion, Wah-wah alebo Looper.
Možností máte naozaj veľa. Dôležité je, aby ste si vyberali podľa vlastného vnímania, pretože každý kus má svoje vlastné špecifiká, ktoré Vám môžu a nemusia sedieť a vyvolávajú rozdielne emócie.