Peniaze

Pre investíciu do zlata nemusíte byť boháči

Keď sa povie investícia do zlata, veľa z vás tento článok možno prestane čítať, lebo usúdi, že asi ide o tému pre boháčov a pre tých, čo nevedia čo s nahromadenými peniazmi. V skutočnosti je však táto téma určená práve pre čitateľov, ktorí sa chcú do budúcna majetkovo poistiť a fyzické vlastnenie zlata vie byť tým najlepším riešením.

placka na koberci

  • Pritom nemusí predstavovať vysokú finančnú investíciu. 1 gram švajčiarskej zlatej zliatiny Argor Heraeus stojí napríklad 67 eur, 2 gramy vyjdú 128 eur. Vždy sa dá začať na nižších investíciách.

Napriek tomu sa väčšina Slovákov spolieha na klasické peniaze a na ich úschovu v bankách. Ale popravde už málokto vám povie, že takému finančnému pokrytiu svojej budúcnosti naozaj verí. Stačí sa pozrieť len na faktor, akým je nestálosť peňažnej meny. Investičné zlato si naopak drží svoju cenu a v prípade oslabenia meny alebo v prípade krízy jeho aktuálna hodnota ešte vzrastie.
Investovať do zlatých tehličiek, prípadne mincí je ešte rozumnejšia v prípade, ak takýto krok berieme ako pevnú rezervu. Teda fakt, že všetok majetok nevsadíme len na jednu kartu, ale vytvoríme si aj takúto rezervu s relatívne nemennou a pevnou hodnotou.

tři placky

  • Aké sú jeho výhody a ako sa k nemu dostanete?

Na tomto ušľachtilom a cennom kove je sympatická jeho nezávislosť z hľadiska politických a ekonomických faktorov. Národná banka Slovenska NBS však takúto formu investície neumožňuje. Ak o fyzické zlato máte záujem, môžete sa obrátiť na predajňu, ktorá sa týmto oborom špecializuje a vie sprostredkovať dovoz zlata zo zahraničia. Rovnaké je to aj v prípade mincí, Mincovna Kremnica neposkytuje zlaté zlatky vo forme investičného zlata.

  • Zlaté zliatky a ich kúpa sú oslobodené od dane z pridanej hodnoty (DPH). Navyše ú likvidné a je po nich celosvetový dopyt.